About SUFE

Fang Hua

Fang Hua

Born in 1963 in Shanghai. Joined the Communist Party of China in June 1984, and started work in July 1984 with a doctorate in economics.   

Experience:

Studied at the Department of Economics, Shanghai Institute of Finance and Economics, from September 1980 to July 1984. He received a teaching post at the institute in July 1984; served various posts, including deputy secretary of the Youth League Committee, deputy director of the president's office, deputy director and director of the committee members’ office and the president's office, and assistant president. He received a doctorate in economics from Dongbei University of Finance and Economics in June 2008, and was appointed as a Standing Committee member and vice president of Shanghai University of Finance and Economics in June 2012.